Start    
Kontakt    
Strona Studenckiego Koła Naukowego Geografów Uniwersytetu Śląskiego

Sprawozdanie merytoryczne z działalności SKNG UŚ w roku akademickim 2009

W roku akademickim 2009/2010 Studenckie Koło Naukowe Geografów liczyło 11 członków.
Do listopada 2010 w skład zarządu wchodzili: Krystyna Kozioł, Małgorzata Małecka i Maciej Czechowski weszli w skład komisji rewizyjnej. Opiekunem naukowym już dziesiąty rok był dr hab. Mariusz Rzętała.

Dnia 10 listopada 2010 roku odbyły się wybory do zarządu. Od tej pory funkcję prezesa sprawuje Radosław Sagan, wiceprezesami zostały Aneta Rzepecka i Ewa Pabian, skarbnikiem - Marcin Solecki, sekretarzem - Karolina Trąbka. W skład komisji rewizyjnej weszli: Arkadiusz Chudy, Mikołaj Mirewski i Barbara Zybacha.

Wraz z rozpoczęciem nowego roku akademickiego postanowiono kontynuować cykl slajdowisk z uwagi na zainteresowanie w roku ubiegłym. Pierwsze spotkanie miało miejsce 24 listopada 2009 roku. Cykl otworzył Bartłomiej Pałyga, opowiadający o wędrowaniu po Cyprze, zdjęciach robionych z samochodu i setkach zjeżdzonych kilometrów dróg. Jerzy Smolicha opowiedział o Wyspach Kanaryjskich z punktu widzenia turysty. Slajdowisko Tomasza Szopy i Moniki Dziuk o Krymie oraz Eweliny Paszek o wspinaczce na Mount Blanc było drugim z cyklu.

10 grudnia wydano 10 tom czasopisma "Z badań nad wpływem antropopresji na środowisko" zawierającego publikacje członków Koła Naukowego Geografów Uniwersytetu Śląskiego oraz jednostek z nim współpracujących na terenie kraju oraz sprawozdania z konferencji naukowych i działalności SKNG UŚ W dniach 11-13 grudnia 2009 siedmiu członków koła (Maciej Czechowski, Alicja Golik, Ewa Pabian, Aneta Rzepecka, Jerzy Smolicha, Marcin Solecki i Karolina Trąbka) udało się do Łodzi by rozpocząć projekt zróżnicowania jakości życia w wybranych miastach. Łódzkie Koło Naukowe Geografów "Geoholicy" przyjęło członków SKNG UŚ bardzo miło. Zostali oni oprowadzeni po wartych uwagi dzielnicach miasta, poznali fabryki 3 największych przedsiębiorców, układ przestrzenny miasta oraz zwiedzili Manufakturę. Spacerując po ul. Piotrkowskiej członkowie Łódzkiego Koła Naukowego Geografów i SKNG UŚ mogli nawiązać nowe znajomości naukowo-towarzyskie oraz wymienić doświadczenia licząc na dalszą współpracę.

Pod koniec marca 2010 roku odbyło się kolejne slajdowisko. "Viva Italia!" było relacją z podróży po Włoszech trojga członków koła: Ewy Pabian, Jerzego Smolichy i Karoliny Trąbki.

W dniach 6-11 kwietnia 2010 roku odbył się w Gdańsku oraz na Pojezierzu Kaszubskim XXIV Ogólnopolski Zjazd Geografów pod tytułem "Panta Rhei - wszystko płynie". W czasie sesji referatowej referat pt. "Charakterystyka limnologiczna i funkcje społeczno-gospodarcze zbiornika Dzierżno Małe" wygłosiła Zofia Dąbrowska, członkini Studenckiego Koła Naukowego Geografów. W dniach 26-29 kwietnia 2010 roku po raz szósty odbył się Festiwal Nauki organizowany przez Samorząd Studencki UŚ oraz Dział Informacji i Promocji Uczelni. SKNG UŚ wraz ze Studenckim Kołem Eksploracyjno-Naukowym "NOCEK" wystawili stoisko prezentujące Wydział Nauk o Ziemi. Uczestnicy Jarmarku Wiedzy mogli wziąć udział w konkursie wiedzy o WNoZ z nagrodami, obejrzeć wystawę fotografii podróżniczej oraz zakupić okazy na mini-giełdzie minerałów.

W miesiącach kwiecień-maj badano struktury społeczno-przestrzenne dużych miast. W związku z tym w kwietniu trwało zbieranie danych w Katowicach, natomiast 8 maja członkowie koła pojechali do Krakowa, aby wykonać ankiety.

2 maja 2010 roku dwóch członków koła udały się na wycieczkę poglądową do Doliny Prądnika. Aneta Rzepecka i Karolina Trąbka spędziły dzień na oglądaniu form krasowych oraz zwiedzaniu Pieskowej Skały. 26 maja 2010 roku przedstawiciele SKNG (Maciej Czechowski, Piotr Jurczak, Aneta Rzepecka, Jan Zimnol) udali się na wycieczkę do Pałacu Prezydenckiego w Wiśle.

W dniach 16-30 lipca 2010 roku członek koła- Aneta Rzepecka wzięła udział w wyprawie na Krym wraz z Aleksandrą Laprus z kulturoznawstwa oraz z Marcinem Saltarskim, przedstawicielem filologii rosyjskiej. Każde z nich miało okazję wykorzystać wiedzę w której się specjalizuje w praktyce. W dniach 15-19 września 2010 roku troje przedstawicieli koła (Ewa Pabian, Jerzy Smolicha i Karolina Trąbka) udało się na wycieczkę do Włoch, poznając kulturę i zwyczaje mieszkańców Mediolanu i Bergamo.

W listopadzie SKNG UŚ wydało już 11 tom czasopisma "Z badań nad wpływem antropopresji na środowisko" zawierający 14 publikacji studentów oraz 5 sprawozdań.

Karolina Trąbka - SKNG UŚ, Sosnowiec

Strona Główna |  Statut |  Historia |  Zarząd |  Działalność |  Galeria |  Linki |  Kontakt

Copyright © SKNG UŚ

Licznik odwiedzin: