Start    
Kontakt    
Strona Studenckiego Koła Naukowego Geografów Uniwersytetu Śląskiego

Sprawozdanie roczne z działalności Studenckiego Koła Naukowego Geografów Uniwersytetu Śląskiego w roku akademickim 2010/2011

W roku akademickim 2010/2011 Studenckie Koło Naukowe Geografów liczyło 16 członków. Do maja 2011 w skład zarządu wchodzili: Monika Dziuk, Arkadiusz Chudy oraz Mikołaj Mirewski weszli w skład komisji rewizyjnej. Opiekunem naukowym już jedenasty rok był prof. UŚ dr hab. Mariusz Rzętała.

Dnia 27 maja 2011 roku odbyły się wybory do zarządu. Od tej pory funkcję prezesa sprawuje Mikołaj Mirewski, wiceprezesem został Radosław Sagan, skarbnikiem - Ewa Pabian, sekretarzem - Karolina Trąbka. W skład komisji rewizyjnej weszli: Arkadiusz Chudy i Monika Dziuk.

W grudniu 2010 członkowie koła spotkali się na corocznej Wigilii, składając sobie życzenia sukcesów zawodowych oraz prywatnych.

Z początkiem 2011 roku ukazał się 12 tom cyklicznego opracowania „Z badań nad wpływem antropopresji na środowisko”. Opublikowano w nim 11 artykułów naukowych dotyczących zagadnień fizycznogeograficznych i społeczno-ekonomicznych, 3 prelekcje, 1 sesję terenową oraz 4 sprawozdania z działalności studentów.

Dnia 20 stycznia 2011 na zaproszenie SKNG UŚ odbyło się slajdowisko z podróży Piotra Mitko, pt. „Islandia jest jak kobieta”. Publiczność miała okazję zobaczyć barwny film z miesięcznego pobytu prelegenta w kraju, który przemierzył na rowerze.

Z inicjatywy członków Studenckiego Koła Naukowego Geografów Uniwersytetu Śląskiego: Moniki Dziuk, Anety Rzepeckiej i Arkadiusza Chudy odbył się dla członków koła wyjazd naukowo-poznawczy do Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów. Dnia 1 marca 2011 studenci mieli okazję przekonać się z bliska jak funkcjonuje kopalnia odkrywkowa. Wzięli udział w prelekcji przeprowadzonej przez pracownika KWB Bełchatów, usłyszeli historię kopalni, obejrzeli wystawy przedmiotowe. Następnie udali się na miejsce odkrywki, gdzie w niewielkiej odległości od 30 metrowych maszyn przyglądali się wydobywaniu węgla brunatnego, wypompowywaniu wody oraz transportowi surowca.

Po zainteresowaniu jakim cieszyło się pierwsze w roku akademickim slajdowisko, zaproszono dr Michała Augustyniaka, podróżnika, do zaprezentowana opowieści o USA. Slajdowisko odbyło się dnia 24 marca 2011. Widzowie za sprawą doskonałej opowieści przenieśli się do Ameryki Północnej na 3-tygodniową wycieczkę wraz z prelegentem.

W dniach 12-14 kwietnia 2011 roku po raz siódmy Samorząd Studencki UŚ oraz Dział Informacji i Promocji Uczelni zorganizował Festiwal Nauki. SKNG UŚ wraz ze Studenckim Kołem Eksploracyjnym „NOCEK” oraz Studenckim Kołem Naukowo-Podróżniczym Denali wystawili stoisko prezentujące Wydział Nauk o Ziemi. Uczestnicy Jarmarku Wiedzy mogli wziąć udział w konkursie wiedzy o wydziale, rozpoznawania postaci historycznych związanych z geografią otrzymując nagrody, wejść do jaskini, posłuchać opowieści o jej powstaniu od dyplomowanego przewodnika. W ramach Festiwalu Nauki 12 kwietnia członkowie SKNG UŚ uczestniczyli w wyjeździe naukowo-poznawczym na Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu (Jura Krakowsko-Częstochowska) (Ryc.1).

Ryc. 1. Uczestnicy wyjazdu do zamku Ogrodzieniec. (fot. A. Rzepecka)

W dniach 7-10 kwietnia 2011 roku odbył się Ogólnopolski Zjazd Kół Naukowych Geografów organizowany przez Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie. Aneta Rzepecka i Radosław Sagan uczestniczyli w zjeździe. Radosław Sagan za referat „Procesy segregacyjne w przestrzeni miasta Katowice” uzyskał wyróżnienie.

Członkowie SKNG UŚ w kwietniu wzięli udział w 2 wyjazdach poznawczych. W dniach 2-3 kwietnia Aneta Rzepecka, Karolina Trąbka i Marcin Solecki zwiedzali stolicę Czech- Pragę. Przyjrzeli się umiejscowionemu na rynku zegarowi astronomicznemu z 1410 roku. W dniach 14-20 kwietnia Aneta Rzepecka i Marcin Solecki wraz z Joanną Żak, Krzysztofem Góralem i Fabianem Tkaczewskim odkrywali Bolonię oraz wschodnie wybrzeże półwyspu Apenińskiego.

Członkinie Koła: Aneta Rzepecka i Karolina Trąbka wzięły udział w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej: „Problemy energetyczne a ochrona środowiska” organizowanej w dniach 3-4 czerwca 2011 roku przez SKN Inżynierów Środowiska „EKOLOG” i SKN Energetyk przy Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach. Podczas 2 dnia konferencji uczestnicy zapoznali się z działalnością Elektrociepłowni Kielce, odwiedzili Sanktuarium na Świętym Krzyżu i oglądali gołoborza z tarasu widokowego.

Radosław Sagan w dniu 10 czerwca uczestniczył w Ogólnopolskim Seminarium Kół Naukowych pt. 'Współczesne problemy ochrony środowiska przyrodniczego i kulturowego.' zorganizowanym w Katowicach przez Śląską Wyższą Szkołę Zarządzania im. Jerzego Ziętka.

Karolina Trąbka - SKNG UŚ, Sosnowiec

Strona Główna |  Statut |  Historia |  Zarząd |  Działalność |  Galeria |  Linki |  Kontakt

Copyright © SKNG UŚ

Licznik odwiedzin: