Start    
Kontakt    
Strona Studenckiego Koła Naukowego Geografów Uniwersytetu Śląskiego

Sprawozdanie merytoryczne z działalności SKNG UŚ w roku akademickim 2007

W roku akademickim 2006/2007 Studenckie Koło Naukowe Geografów liczyło 16 członków.
Do listopada 2007 w skład zarządu wchodzili: Do Komisji Rewizyjnej wybrano: Rafała Martyniewa, Dawida Kłobuska i Piotra Iwanka.
Funkcje opiekuna naukowego od roku 1999 niezmiennie sprawuje dr Mariusz Rzętała. W listopadzie 2007 roku odbędą się kolejne wybory.

Na przełomie roku 2006 i 2007 ukazał się tom 7 "Z badań nad wpływem antropopresji na środowisko". Zawiera on publikacje naszych członków:

1. Referaty:

2. Prelekcje:

3. Sesje terenowe:

4. Sprawozdania Ł. Tawkina i M. Trochim z: XVII Rocznego Kongresu EGEA w Milopotamos (Grecja), wschodnioeuropejskiego Kongresu EGEA w Moskwie oraz merytoryczne z działalności SKNG UŚ w roku akademickim 2005/2006.

W pierwszej połowie listopada 2006 odbyła się pierwsza część wymiany EGEA (Europejskie Stowarzyszenie Studentów Geografii) pomiędzy 4 Uniwersytetami Westfalskim Uniwersytetem Wilhelma (Westfälische Wilhelms-Universität Münster) oraz Wolnym Uniwersytetem Amsterdam (Universiteit van Amsterdam (UvA) & Vrije Universiteit (VU)), Uniwersytetem Śląskim i Uniwersytetem Jagiellońskim). Trzeba zaznaczyć, że była to pierwsza wymiana studentów z 4 Uniwersytetów w historii EGEA. Pierwsza część wymiany została podzielona na dwie (krakowską i śląską). W części krakowskiej wzięli udział Dorota Betlej, Monika Trochim, Tomasz Baran, Bartosz Szadkowski i Jan Zimnol. Podczas czterech dni pobytu w Krakowie mieliśmy okazję zwiedzić zabytkowe centrum Krakowa, Wawel, Muzeum Nauki i Techniki, stację meteorologiczną pod Krakowem, a wszystko to przy wspaniałej atmosferze, która towarzyszyła nam aż do samego końca wymiany. Część śląska nie odbyłaby się bez pomocy członków Koła Naukowego Geografów UŚ, którzy znakomicie poradzili sobie ze stresem przygotowując plan całego przedsięwzięcia. I tak studenci mogli zwiedzić Kopalnię "Luiza" w Zabrzu, przejść ulicami dwóch dzielnic robotniczych Katowic (Giszowca i Nikiszowca), podziwiać widoki z dachu budynku wydziału Nauk o Ziemi tzw. "Żylety", oraz ostatniego dnia część uczestników wybrała się z Moniką Trochim, Tomkiem Baranem i Dorotą Betlej do Muzeum Obozu Auschwitz- Birkenau w Oświęcimiu. Druga grupa pod przewodnictwem Bartosza Szadkowskiego i Jana Zimnola zwiedzała miasto Gliwice, Palmiarnię Miejską w Gliwicach, i Muzeum Radiostacji Gliwickiej.

W dniach 05.03.2007 - 12.03.2007 odbyła się druga część wymiany EGEA (Europejskie Stowarzyszenie Studentów Geografii) pomiędzy 4 Uniwersytetami (Westfälische Wilhelms-Universität Münster oraz Universiteit van Amsterdam (UvA) & Vrije Universiteit (VU), Uniwersytetem Śląskim i Uniwersytetem Jagiellońskim). Tym razem Wydział Nauk o Ziemi, a tym samym Uniwersytet Śląski w Katowicach reprezentowali trzej członkowie EGEA Monika Trochim, Bartosz Szadkowski i Jan Zimnol. Od 05.03.2007 do 08.03.2007 nasi członkowie gościli w mieście Münster (Muenster) w Niemczech. Pierwszego dnia poznawaliśmy historię, rozwój przestrzenny oraz architekturę miasta. Drugiego dnia przemieszczając się rowerami uczestniczyliśmy w wykładzie na obszarze chronionego parku biosfery "Rieselfelder Muenster", obserwując bogactwo gatunkowe ptactwa występujące na tym obszarze. Następnego dnia odwiedziliśmy Uniwersytet w Muenster. Dzień ostatni to wycieczka do jednego z najładniejszych miast Zachodnich Niemiec, Kolonii. W Kolonii zwiedzając miasto podziwialiśmy widoki z potężnej katedry, które utkwiły nam w pamięci do dzisiaj. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Essen by nocą spojrzeć na miasto przypominające Katowice.

Od 08.03.2007 - 12.03.2007 kontynuując wymianę znaleźliśmy się w stolicy Holandii, Amsterdamie. Przyjęto nas bardzo ciepło i miło. Pierwszego dnia pobytu ruszyliśmy by podziwiać uroki miasta. Kolejne dni to niezapomniana wycieczka po dzielnicy czerwonych latarni, Van Gogh Museum, NEMO - Muzeum Nauki i Techniki, Ratusz, Waga miejska, Oude Kerk, Amsterdam ArenA, przyjęcie na Uniwersytecie i inne atrakcje, których w Amsterdamie nie brakuje. Inne dni to podróż na wzniesienie, które kiedyś było wyspą - Schokland, i poldery na północny wschód od Amsterdamu, przepiękna malownicza wioska holenderska gdzie mogliśmy podziwiać stare drewniane wiatraki, obserwowaliśmy produkcję chodaków i degustowaliśmy sery. Tak minął nam czas wymiany, dzięki której tak wiele się nauczyliśmy i pozyskaliśmy nowych przyjaciół, z którymi nadal utrzymujemy znajomość.

17.03.2007 na naszym wydziale odbyło się XIV Sosnowieckie Forum Nauczycieli Przyrody i Geografii. Nasi członkowie - m. in. Marcin Solecki, Piotr Iwanek, Dawid Kłobusek, Piotr Jurczak, pomagali dr. Adamowi Hibszerowi w organizacji przedsięwzięcia.

W dniach 16-17.04.2007 współorganizowaliśmy na naszym wydziale wydarzenia związane z festiwalem Dni Nauki. W tym czasie członkowie naszego koła (Dorota Betlej, Piotr Jurczak, Krystyna Kozioł, Bernadeta Myśliwiec, Przemysław Sochacki, Marcin Solecki, Bartosz Szadkowski i inni, także spoza koła, np. Grzegorz Pałka i Michał Mazurek) oprowadzali po naszym wydziale uczniów Gimnazjum nr 13 w Sosnowcu. Zwiedzali oni przy nieocenionej pomocy pracowników wydziału (mgr Violetty Degórskiej, dr. Mieczysława Lesnioka, dr Małgorzaty Falarz, dr. Zbigniewa Caputy, dr. Artura Widawskiego, mgr. Łukasza Małarzewskiego, mgr Ewy Budziszewskiej-Karwowskiej i opiekuna SKNG UŚ, dr. Mariusza Rzętały) oraz dzięki naszej współpracy z innymi kołami naukowymi (Kołem Naukowym Paleontologów "Paradoxides" oraz Kołem Naukowym Gemmologów UŚ) ogródek meteorologiczny, taras widokowy na dachu budynku wydziału, Muzeum Ziemi (za zgodą P. Dziekana, prof. dr. hab. Jacka Jani, uczniowie mogli to zrobić nieodpłatnie) oraz wysłuchali wykładu dotyczącego stereotypów w postrzeganiu naszego regionu i szans jego rozwoju.

19-22.04.2007 miał miejsce Ogólnopolski Zjazd Kół Naukowych w Wiśle, który mieliśmy zaszczyt organizować. Niewątpliwe są tu zasługi Łukasza Tawkina i Moniki Trochim, którzy wzięli na siebie główny ciężar organizacyjny, jednak wspierali ich w tej pracy Bartosz Szadkowski, Dorota Betlej, Piotr Jurczak i Krystyna Kozioł. Ta ostatnia wystąpiła także z przygotwanym we współpracy z mag Agata Koptyńską referatem "Źródła Sztoły", który zajął II miejsce w konkursie referatów podczas zjazdu. Materiały referatowe są przygotowywane do druku w opracowaniu "Z badań nad wpływem antropopresji na środowisko" (w tomie 8).

W nocy z 27 na 28.04.2007 odbył się Bal Geografa, będący elegancką okazją do zabawy, integracji z kadrą i studentami naszej uczelni. W jego przygotowaniu i obsłudze brali udział nasi członkowie, oprócz wcześniej już wymienianych m.in. Ksenia Dobrowolska, Monika Kaczmarczyk, Rafał Martyniew, Maria Pacyga.

3 sierpnia 2007 roku pod opieką dr Marii Fajer i dr. Jana Macieja Wagi, Ksenia Dobrowolska, Piotr Jurczak i Krystyna Kozioł brali udział w rekonesansie terenowym do badań naukowych nad formami poeksploatacyjnymi w Parku Krajobrazowym "Lasy nad górną Liswartą". Dalszą część tych badań (obóz naukowy) planuje się na wiosnę 2008 r.

10 października 2007 roku Włodzimierz Bubak, Piotr Jurczak, Bartosz Szadkowski i Krystyna Kozioł pod opieką dr. Bogdana Gądka prowadzili rozpoznanie do badań ruchu lodowca gruzowego w Świstówce Roztockiej (Tatry). Kontynuajca badań planowana jest na maj-czerwiec 2008 roku.


( na zdjęciu od lewej Jan Zimnol, Monika Trochim, Bartosz Szadkowski w Kolonii)

Krystyna Kozioł, Bartosz Szadkowski - SKNG UŚ, Sosnowiec

Strona Główna |  Statut |  Historia |  Zarząd |  Działalność |  Galeria |  Linki |  Kontakt

Copyright © SKNG UŚ

Licznik odwiedzin: