Start    
Kontakt    
Strona Studenckiego Koła Naukowego Geografów Uniwersytetu Śląskiego

Sprawozdanie z XVII Rocznego Kongresu EGEA w Milopotamos (Grecja)

W dniach 10 - 16 Października 2005 odbył się XII Roczny Kongres EGEA (Europejskie Stowarzyszenie Studentów Geografii), który miał miejsce w Milopotamos na greckim półwyspie Pelion, pod tytułem „Building the future: The influence of Geography on new planing Policies”. Studenckie Koło Naukowe Geografów Uniwersytetu Śląskiego reprezentowali Łukasz Tawkin i Monika Trochim.

Zanim dotarliśmy na miejsce kongresu mieliśmy okazje zwiedzić stolicę Słowacji - Bratysławę, skąd wyruszyliśmy samolotem do Aten. Następnie pociągiem relacji Ateny - Volos dotarliśmy na półwysep Pelion. W Volos czekali na nas organizatorzy, którzy zadbali o transport na miejsce kongresu.

Wieczorem 10.10.2005 po zakwaterowaniu uczestników miało miejsce oficjalne otwarcie kongresu, na którym obecni byli przedstawiciele Uniwersytetu Egejskiego w Mytilini (wyspa Lesbos).

Na kongresie obecni byli przedstawiciele ok. 50 różnych uniwersytetów z 22 krajów europejskich. Uczestnicy kongresu zostali podzieleni na 14 grup (tzw. workshopów). Każda z grup realizowała jeden z tematów. Łukasz Tawkin pracował w warsztacie poświęconym geografii turyzmu i alternatywnym formom turystyki, natomiast Monika Trochim uczestniczyła w warsztacie dotyczącym geografii fizycznej Grecji.

Drugiego dnia zajęcia rozpoczęły się wykładami Rektora i Prorektora Uniwersytetu Egejskiego a także przemowami burmistrzów miast Volos i Tsagarada. Na wykładach zaprezentowano nam krótką charakterystykę środowiska geograficznego Grecji i regionu Pelion, zapoznaliśmy się z miejscami chętnie odwiedzanymi na półwyspie Peloponeskim i wyspach greckich.

Po prezentacjach odbyły się zajęcia w warsztatach tematycznych. Oprócz naukowego charakteru, kongres miał na celu szeroką integrację środowiska studentów geografii z różnych państw. W tym celu wieczorem zorganizowano prezentacje, na których uczestnicy ukazywali bogactwo kulturowe (muzyka, potrawy, tańce, zabawy) krajów z których pochodzą.

Kolejne dni kongresu to szereg dyskusji, plenerowych prelekcji i wycieczek po najbliższej okolicy miejscowości Milopotamos. Najciekawsze cele wycieczek to Tsagarada z ogromnych rozmiarów platanem i port w Volos w zatoce Pagasetic. Dodatkową atrakcją były biegi na orientację i spacery na przepiękną i malowniczą plażę u wybrzeży Morza Egejskiego.

Po kongresie wraz z wieloosobową grupą uczestników kongresu udaliśmy się do Kalambaki by zwiedzić Meteory, czyli tzw. Wiszące klasztory, będące potężnym centrum klasztornym wschodniego kościoła ortodoksyjnego. Wszystkie meteory robią niesamowite wrażenie - zarówno z zewnątrz, w otoczeniu skał - jak i we wnętrzach. Widoki na przepaście i Równinę Tesalską nie mają sobie równych.

Kolejny cel naszej wycieczki po Grecji to Ateny. W stolicy Grecji warty odwiedzenia był Akropol, czyli wzgórze z ruinami budowli pochodzącymi ze złotego wieku kultury antycznej, a na nim: Partenon, Erechtejon, Propyleje, Teatr Dionizosa, Odeon Herodesa Atticusa. Zwiedziliśmy również Starożytną Agorę, czyli rynek - centrum życia politycznego i gospodarczego starożytnych Aten, dzielnicę Monastiraki - centrum miasta w czasach tureckich - obecnie Pchli Targ. Odwiedziliśmy dzielnicę Plaka - najstarszą mieszkalną dzielnicę miasta, leżącą u stóp Akropolu, jest to labirynt wąskich uliczek ze sklepikami i tawernami, na skraju dzielnicy znajdują się ruiny świątyni Zeusa Olimpijskiego i Łuk Hadriana - oddzielający Ateny greckie od rzymskich.

Następny punkt na planie Aten to Plac Syntagma (Konstytucji) - stoi przy nim gmach Parlamentu, zbudowany jako Pałac Królewski, przed nim znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza, przy którym trzymają straż gwardziści w uniformach ze spódniczkami i pomponami na butach, o pełnych godzinach ma miejsce widowiskowa zmiana warty, której byliśmy świadkami. Niezwykłym pięknem charakteryzował się Ogród Narodowy - duży park, po środku którego stoi okazały Zappejon - budynek wystawowy, obecnie centrum konferencyjne. Na tyłach ogrodu znajduję się Pałac Prezydencki. Największe jednak wrażenie zrobiło na nas Narodowe Muzeum Archeologiczne, w którym zgromadzono najcenniejsze znaleziska archeologiczne Starożytnej Grecji.

Pełni optymizmu i nowych doświadczeń zakończyliśmy pobyt w Grecji i powróciliśmy do codziennych obowiązków.

Łukasz Tawkin, Monika Trochim - SKNG UŚ, Sosnowiec

Strona Główna |  Statut |  Historia |  Zarząd |  Działalność |  Galeria |  Linki |  Kontakt

Copyright © SKNG UŚ

Licznik odwiedzin: