Start    
Kontakt    
Strona Studenckiego Koła Naukowego Geografów Uniwersytetu Śląskiego

Sprawozdanie z XXIV zjazdu SKNG

W dniach 6-11 kwietnia 2010r. odbył się już XXIV Ogólnopolski Zjazd Geografów organizowany tym razem przez Porozumienie Studenckich Kół Naukowych Instytutu Geografii Uniwersytetu Gdańskiego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Bernard Lammek.

Wydarzenie miało miejsce w Gdańsku, gminie Kolbudy i Ostrzycach, a hasłem przewodnim stała się maksyma "Panta Rhei- wszystko płynie".

Część nieoficjalna Zjazdu miała na celu integrację studentów pochodzących przecież z bardzo różnych ośrodków z całego kraju. Był to czas na nawiązanie nowych kontaktów, znajomości, a także wymianę pomysłów. Już pierwszego dnia uczestnicy zjazdu wybrali się na spacer, zwiedzając m.in. Gdańsk Oliwę, Jelitkowo i plaże. Kolejnego dnia , po dalszym zwiedzaniu Oliwy, odbył się cykl wykładów i pokazów, prezentujących koła naukowe o działalności powiązanej z geografią, działające na Uniwersytecie Gdańskim. Wieczorem odbyła się Miejska Impreza na Orientację w Starym Mieście w Gdańsku. 8 kwietnia uczestnicy Zjazdu mieli okazję zwiedzić jedną z największych polskich stoczni - Stocznię Gdańską, zatrudniającą około 2200 pracowników. W tym dniu odbyły się również II Mistrzostwa Geografów w Sportach Nietypowych. Tym razem pierwszą część Mistrzostw stanowiły wyścigi drezyn, w których brały udział zespoły 3-osobowe. Zawodnicy rywalizowali w najkrótszym czasie przejazdu na długości peronu. Następnie uczestnicy udali się nad jezioro Łapino, gdzie osoby zainteresowane miały możliwość zwiedzenia elektrowni wodnej. Drugim etapem Mistrzostw był bieg na orientację "SCORE-DRINK'O-LAUF", czyli terenowa impreza na orientację z piwem na punktach kontrolnych.

9 kwietnia rozpoczęła się oficjalna część Ogólnopolskiego Zjazdu Geografów, która z przyczyn technicznych została nieco opóźniona, w wyniku czego każdy z referujących miał skrócony czas prezentacji z 15 do 10min. Konferencja rozpoczęła się przedstawieniem przez dyrektora Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, pana mgr inż. Witolda Sieciechowskiego, obszaru Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, na terenie którego leżą Ostrzyce, jego walorów krajobrazowych i dotyczących go problemów.

Podczas konferencji wygłoszono 17 referatów przez 25 studentów z 9 ośrodków. Każda prezentacja dawała podstawę do dyskusji. Na zakończenie sesji referatowej komisja prac naukowych (dr Joanna Fac-Beneda, dr Katarzyna Jereczek-Korzeniewska, mgr Michał Witkiewicz) oraz uczestnicy wybrali najlepsze ich zdaniem referaty, a zwycięzcy (Adam Pilarczyk, Marcin Baranowski, Mateusz Dudek, Marcin Rechciński, Katarzyna Górna, Janusz Górny) otrzymali nagrody książkowe. Dzień zakończył się wspólną kolacją przy ognisku, w czasie której uczestnicy mieli okazję spróbować mięs z grilla, bigosu i lanego piwa. Wieczór urozmaicił występ folklorystycznego zespołu kaszubskiego "Kurde Mol". W ostatnim dniu Zjazdu miała miejsce sesja terenowa, w czasie której uczestnicy zwiedzili m.in. Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, Skansen - parowozownię w Kościerzynie czy Muzeum hymnu narodowego w Będominie oraz podziwiali panoramę okolicznych terenów z wieży im. Jana Pawła II na szczycie Wieżyca (328,6 m n.p.m.), będącym najwyższym punktem Niżu Polskiego. W niedzielę 11.04 uczestnicy zwiedzili stację limnologiczną UG w Borucinie i zostali odwiezieni do Gdańska, gdzie dla chętnych zorganizowane było zwiedzanie miasta.

Zjazd jest okazją do spotkania się z osobami ze środowiska geograficznego, poruszania ciekawych tematów, wymiany doświadczeń czy po prostu zawarcia znajomości. Dobra zabawa jest gwarantowana, atmosfera sprzyjająca poszerzeniu wiedzy i współpracy. I za każdym razem okazja do poznania nowych miejsc ….

Zofia Dembowska, kwiecień 2010.

Strona Główna |  Statut |  Historia |  Zarząd |  Działalność |  Galeria |  Linki |  Kontakt

Copyright © SKNG UŚ

Licznik odwiedzin: