Start    
Kontakt    
Strona Studenckiego Koła Naukowego Geografów Uniwersytetu Śląskiego

Sprawozdanie z XXVII Ogólnopolskiego Zjazdu SKNG w Łazach

W dniach 22 - 24 lutego 2002 roku członkowie Studenckiego Koła Naukowego Geografów UŚ wzięli udział w XXVII Ogólnopolskim Zjeździe SKNG. Miał on miejsce w Łazach k / Bochni, a głównym organizatorem było Koło Geografów Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Tego typu spotkania mają na celu konsolidację środowisk akademickich, wymianę spostrzeżeń i doświadczeń studentów geografii, a także owocują współpracą na tle naukowo-badawczym i podróżniczym.

Na Zjeździe zaprezentowało się 11 Kół Geografów z kilku ośrodków akademickich Polski. Prócz gospodarzy z UJ Kraków był także reprezentowany przez studentów Akademii Pedagogicznej. Pozostali geografowie przyjechali z Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu im. M. Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Wydziału Turystyki i Rekreacji AWF w Poznaniu.

W pierwszym dniu Zjazdu studenci UJ zaprezentowali historię 120-letniej działalności Koła Geografów im. Ludomira Sawickiego. Po nich z okazji 80-tej rocznicy powstania swe dokonania na arenie krajowej i zagranicznej przedstawiło SKNG Uniwersytetu Warszawskiego.

Drugi dzień był w całości poświęcony sesji referatowej i posterowej. Każde z Kół wygłosiło kilka artykułów z zakresu swojej działalności i zainteresowań członków. Ze swej strony zaprezentowaliśmy sześć referatów: W ostatnim dniu Zjazdu gospodarze zorganizowali wycieczkę autokarową po Pogórzu Wielickim. Zwiedziliśmy zamek w Nowym Wiśniczu, który wybudowali Kmitowie jako swą warowną siedzibę (XIV w.). Ostatni z rodu - Piotr V - stworzył w nim ważny ośrodek kultury renesansu. W XVII wieku, za sprawą nowych właścicieli - Lubomirskich, zamek rozbudowano w stylu wczesnego baroku. Po grabieży dokonanej przez Szwedów w 1655 roku zamek już nigdy nie odzyskał swojej świetności, a pożar w 1831 roku przypieczętował jego upadek.

Odwiedziliśmy Lipnicę Murowaną z jej XIII wiecznym drewnianym kościółkiem, zabytkiem klasy zerowej. Jak się dowiedzieliśmy od księdza miejscowej parafii trwają intensywne zabiegi aby obiekt został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Widzieliśmy także „Kamienie Brodzyńskiego” - formację piaskowców, których wygląd jest efektem wietrzenia mrozowego.

Na zakończenie dotarliśmy nad zbiornik Rożnowski gdzie zostaliśmy zapoznani z budową i funkcjonowaniem zapory w Rożnowie na Dunajcu. Tak mniej oficjalnie to bardzo dobrze bawiliśmy się w gronie geografów z całej Polski. Wspólne bytowanie w pokoju razem z ekipą SKNG AP Kraków przyniosło efekt w postaci przeniesienia nieoficjalnej części Zjazdu do miasteczka studenckiego w grodzie Kraka.

Kraków „by night” zaspokoił chęć poznania miasta wyrażoną przez Pawła z Lublina (o tak, UMCS też był z nami!) a przemarsz ze śpiewem na ustach o północy przez Rynek zainteresował nawet uśpioną Straż Miejską.

To jednak nie był koniec bo nasi gospodarze urządzili pożegnalną imprezkę na 15 piętrze akademika (abyśmy wszystko dokładnie widzieli) i kilka osób nie zaznało tej nocy przyjemności snu. Wraz z „Hrubieszowem”dotarliśmy do miejsca przeznaczenia z 24 godzinnym opóźnieniem ale było warto! Na koniec wielkie dzięki za spotkanie dla wszystkich kołowiczów i szczególne ukłony dla „doradcy min. Belki”!

Strona Główna |  Statut |  Historia |  Zarząd |  Działalność |  Galeria |  Linki |  Kontakt

Copyright © SKNG UŚ

Licznik odwiedzin: