Start    
Kontakt    
Strona Studenckiego Koła Naukowego Geografów Uniwersytetu Śląskiego

Sprawozdanie z wyjazdu do Rezydencji Prezydenta RP w Wiśle

Studenckie Koło Naukowe Geografów 26 maja miało przyjemność zwiedzać Rezydencję Prezydenta RP w Wiśle. Dzięki koledze Jankowi Zimnol, który załatwił szereg formalności na linii Sosnowiec- Warszawa, udało się uzyskać zgodę na zwiedzanie. I tak o to, na dwa samochody pojechaliśmy do Wisły w majowy poranek.

Na miejscu byliśmy godzinę wcześniej niż było przewidywane wejście na teren obiektu, toteż nie zastanawiając się długo 6-osobowa ekipa postanowiła wybrać się nad Zaporę w Wisła Czarne. Zapora jest umiejscowiona na Wiśle, w celu spiętrzenia wody z obydwu Wisełek i utworzenia rezerwuaru wody pitnej. Utworzony w ten sposób zbiornik- Jezioro Czerniańskie, stał się malowniczym elementem krajobrazu beskidzkiego.

Pogoda nie była łaskawa, toteż wsiedliśmy w samochody i pojechaliśmy ponownie na Zadni Groń, na którego zboczu mieści się cel naszej wycieczki- Zamek Prezydenta, dar ludu Śląskiego.

Po zebraniu się wszystkich zdeklarowanych, przed zwiedzaniem musieliśmy przejść przez specjalną odprawę. Teren obiektu jest pod ochroną, obowiązują szczególne zasady bezpieczeństwa, z racji, że Pałac wciąż jest w użytku i wciąż służy panującym Prezydentom. I właśnie od miejsca odprawy zaczynamy również nasze zwiedzanie, bowiem właśnie w tym nie wielkim budyneczku pani przewodnik wprowadziła nas w dość długą i burzliwą historię miejsca.

Pierwotnie na miejscu obecnego Zamku, znajdował się drewniany zameczek myśliwski Habsburgów, który spłonął, a na jego miejsce wybudowano obecny, w latach 1929-1930. Zamek był darem od ludu Śląskiego dla Ignacego Mościckiego

Zameczek był nie tylko rezydencją prezydencką, ale pełnił również funkcję ośrodka dla oficerów i urzędników III Rzeszy, a także ośrodka dla górników z KWK im. XXXV lecia PRL (obecnie "Pniówek" z Pawłowic Śląskich).

Sama budowla okazała się być awangardowa jak na swoje czasy. Na uwagę zasługuje prostota wystroju i wyposażenia wnętrz. Brak ornamentów, wymyślnych zdobień. Nad wykonaniem projektu intensywnie pracowali Adolf Szyszko- Bohusz, Andrzej Pronaszko i Włodzimierz Padlewski. Wnętrze zdobi polichromia, stalowe wyposażenie oraz unikatowe i różne dla poszczególnych wnętrz oświetlenie.

Zamek służy prezydentom RP, a oprócz głów Państwa, gościły w nim takie osobistości jak: Edward Gierek, Józef Cyrankiewicz, Edward Ochab, Vaclav Klaus, Ivan Gasparovic czy sportowcy- reprezentacja Polski w Pekinie, którzy mieli przyjemność gościć na śniadaniu u prezydenta. Także Geografowie z Sosnowca "gościli" u prezydenta 26 maja roku 2010.

Strona Główna |  Statut |  Historia |  Zarząd |  Działalność |  Galeria |  Linki |  Kontakt

Copyright © SKNG UŚ

Licznik odwiedzin: